Co pro tebe znamená Svoboda - Osvobodit se? 

Prosím, než budeš číst dál, dej si pár minut a zamysli se nad tím. (A klidně mi i napiš email, co ti přišlo za odpovědi, budu ráda ;-) )

Když tento název vznikl, vyvolal ve mě velké nadšení. Každý přece chceme být svobodný. Každý z nás svobodu miluje, touží po ní a chce ji. Jak šel ale čas, já se učila novým věcem a poznávala spoustu nových lidí, začalo toto "slovo" a jeho význam hodně měnit podobu. Prohlubovat se, ukazovat se v jiném úhlu.

Zjistila jsem, že spousta lidí po svobodě touží, ale vlastně je to jen jakoby nějaká iluze. Protože se svobodou přichází něco dost těžkého - zodpovědnost. Zodpovědnost za sebe sama, abych byla konkrétní. Tu už je těžší ustát. Dovolím si malý úryvek z knihy od Osha: "V okamžiku, kdy se osvobozujete, musíte činit vlastní rozhodnutí. Nikdo vás k ničemu nenutí, před sebou máte otevřeny všechny alternativy. Tehdy je zahájen s myslí boj, a proto se člověk bojí svobody." 

Další "sestrou" svobody je respekt a všechno to má prolínat Láska.

Být svobodný je krásné, ale těžké zároveň. Přináší to změny do života a tyto změny jsou náročné, protože po letech zaběhnutých vzorců jsou naše výhybky z těchto zajetých kolejí docela zrezivělé. Změny pak rozjedou další kolotoč událostí a někdy se stane, že z našeho původního života nezbyde vlastně skoro nic. Ale to, co se nám odkryje, to co na nás čeká, bývá mnohem zajímavější, lepší a krásnější. Ale ta cesta je leckdy tak složitá, že spousta lidí jen zůstává u té iluze svobody... 

Proto jsem ráda víc a víc za název, který moje centrum nese. Protože já sama se učím o svobodě, o její tíze i sladkých odměnách, o její hloubce a jejím významu. A to, co se naučím sama, mohu předávat zase dál.

Ale jen pokud to se sebou můj klient opravdu myslí vážně a nenechává svou zodpovědnost na mě. Pak se pro něj svoboda uzavírá... 

Jak šel čas v Osvoboď se

Počátek projektu Osvoboď se je někdy v červnu 2014. Poznala jsem se tehdy se Zuzzi Husarovou a po pár hodinách jsme zhmotnily naši společnou vizi. V průběhu měsíce jsme pracovali s pomocí mého manžela na webu, na prvním semináři a programu. V plánu bylo tento program rozšiřovat a pomáhat lidem v nacházení sama sebe, v nalézání svých vnitřních sil k řešení vlastních životních problémů. V průběhu července-srpna se k nám měla přidat třetí osůbka a tou je Lukáš Čeloud. Všichni tři jsme byli naprosto rozdílné osobnosti, každý z nás uměl něco a každý z nás měl úplně odlišné životní osudy.

Naše cíle se sice nezměnily, jen cesty k nim ano.

Na podzim roku 2014 prodělal projekt Osvoboď se velkou změnu. Zapůjčený prostor na Křenové v Brně musel být vrácen. Lukáš se do té doby nijak nestihl zapojit a našel si své poslání ve workoutu. Vzhledem k tomu, že po mozkové obrně je upoután na vozík, dokáže tímto způsobem doslova nemožné, nejen v očích takto postižených lidí. Vlastně ukazuje všem, že nějaký handicap člověka nemusí zastavit v jeho snech. Zuzzi a její poslání je v hodně širokém pojetí. Takže v ČR se moc nezdrží a někdy máte pocit, jakoby byla zároveň na více místech. Tak i její cesta se s tímto projektem rozešla. Svému povolání se samozřejmě věnuje dále, jen to nešlo skloubit s původním plánem společného projektu. Takže od listopadu 2014 už oficiálně vzniklo centrum duchovního rozvoje Osvoboď se, protože já u tohoto projektu chci zůstat a věnovat se mu naplno, neboť s mým povoláním dost rezonuje.

Proč tento projekt vznikl?

já sama jsem se někdy kolem roku 2013 ocitla ve slepé uličce. Nechala jsem se do ní zahnat několika neradostnými událostmi svého života. Začala jsem doslova ztrácet naději, že život může být i hezký a vlastně proč tu vůbec jsme? Už se mi snad ani nechtělo z této uličky vycházet, ani jsem netušila, kam bych směřovala. Po posledním kopanci od života v posledním zaměstnání se mě v hlavě rozbřesklo. Po malinkých krůčcích jsem zjistila, co bych asi chtěla dělat, postupně začala vznikat i podoba jak. Začala jsem na sobě pracovat, našla jsem odpovědi na své otázky i ohledně života a jeho smyslu. Mým snem je tyto cesty ze slepých uliček ukázat i ostatním lidem, pomoct jim v jejich bezvýchodných situacích.

Právě z těchto myšlenek se narodil projekt Osvoboď se a já se stále učím na sobě, jak ukazovat cestu i ostatním.

Je hodně důležité v našich životech najít klid a rovnováhu, vnitřní štěstí. Je důležité naučit se pracovat s emocemi, nepotlačovat je. 

A jedna z nejdůležitějších věcí vůbec je LÁSKA. Láska sama k sobě, poté automaticky přichází láska k ostatním a ke všemu na světě. 

A proč je toto všechno důležité?

Protože v tomto světě, který se jakoby čím dál více plní stresem, nervozitou, kriminalitou atd., je čím dál více nešťastných lidiček, čím dál více nemocí, čím dál více osamělých vyprahlých srdcí. Vidíme, že je potřeba začít šířit lásku, omezit strach, je potřeba naučit se znovu milovat sami sebe, všechny ostatní a začít si budovat svůj život jiným lepším směrem - Osvobodit se.