Před několik dny jsem šla s manželem na oběd. V restauraci bylo plno a tak dva číšníci nestíhali, oběd se nám protáhl. Já spěchala na schůzku, manžel do práce. Jídla jsme se dočkali a se spokojenými bříšky jsme odcházeli. Kousek od restaurace se naše cesta rozdělila.

Přišlo loučení.

Políbili jsme se a vydali se každý jiným směrem. Já si uvědomila, že jsem manželovi v tento den ještě neřekla (i po 13 letém vztahu) to ono kouzelné „miluji tě“. A tak po pár krocích jsem to na něj ještě zavolala. On se rozpačitě, ale mile usmál a jeho ústa naznačila, že něco chtějí říct, ale moje uši odpověď nezaznamenaly.

Nevím, co mi chtěl povědět, nevím, co si myslel. Možná se necítil dobře na přelidněné Masaryčce. Nevadilo mi to. Vím, že mě miluje a není z těch mužů, kteří by to nevyslovili, jak je rok dlouhý. Ale začala jsem přemýšlet všeobecným směrem, vzpomínky se rozlétly do všech stran.

Proč se často stydíme říkat i před ostatními „miluju tě“?

A dokonce, proč se někteří vůbec tuto krátkou větičku bojí vyslovit? Nemyslím tím omílání této věty s bezduchým výrazem a prázdnotou v srdci. Když se s někým loučím, nikdy nevím, zda se s ním ještě uvidím. A nejde jen o loučení. Možná si řeknete, proč to říkat, však ten druhý to přece ví. A pokud to neví, tak pár slov to moc nezachrání. Tak jako tak, to nevysvětluje, proč se za vyznání stydíme. Ano, nemusí u toho být všichni. Jenže když už se stane a já to chci mé drahé polovičce říct, protože to tak zrovna moje srdce touží vyslovit, proč se cítím divně před ostatními? Dovolím si mu to říct jen opravdu před pár lidmi.

A co třeba obejmutí. To nám nevadí. To je v pořádku. Přitom je to také druh vyznání. Poznáte, když se obejmou dva přátelé a když se objímají milenci. Čím to je, že slova vyřčená jazykem lásky jsou vnímána jinak? Kde jsme se naučili, že se máme stydět, bát se. Proč, když to vyslovím nahlas před ostatními, vidím reakce jako posměch, úšklebky, kroucení očima? Není to přece slabost někoho milovat, je to úžasný dar. Závidí? Bojí se, že to nikdy nepoznají? Čím to je?

Jak to vnímáte vy? Jaká je podle vás odpověď?

0
0
0
s2sdefault

Komentáře vytvořeny pomocí CComment