Zbláznila jsem se? Popletla jsem si čas? Ne tak docela. Proč v srpnu píšu o vánocích? Jakmile prázdniny skončí a my naskočíme opět do běžného období, čas začne letět jako blázen a my se ani nenadějeme a už na nás bude koukat z výloh vánoční výzdoba. Tedy já to tak alespoň mám, že jakmile začne září, přijde nový školní rok dcery, než se vzpamatujeme, jsou tu moje narozeniny (v říjnu), chvilku na to klepe na dveře Mikuláš a to už pomalu zdobíme stromek a počítám, jestli mám všechny dárky pod stromeček nakoupeny.

gift 548296 1280

Také je spousta lidí, která zrovna od srpna začne nakupovat vánoční dárky, aby toho pak neměli tolik. Já si to vždy říkám také, ale ještě jsem ten správný čas nedokázala zachytit. Nějak mi vždy proklouzl mezi prsty, loni jsem dokonce sháněla dárky po vzoru mého bratra – den před štědrým dnem :-).

Možná je to právě tím, že jsem zrovna rozjížděla své nové centrum, ale taky se k tomu přidal můj vnitřní hlas, který mi začal našeptávat... No našeptávat ani ne, řval docela nahlas. A co řval? Že vánoce nejsou o dárcích. Jako zesilovač tohoto hlasu působila má dcera, která se na vánoce těší JEN na ty dárky. Jak byla loni zklamaná, že hraček našla jen opravdu málo...

Po loňských vánocích už je dávno zameteno a tak jsem nad nimi tolik nepřemýšlela. Ale teď, když se opět blíží konec prázdnin a já vím, že od září nastane „fičák“, se mě vánoce znovu dostaly do hlavy.

Tak schválně, jak to cítíte vy?

Já si moc dobře pamatuju na své dětství. Byla jsem nadšená, když pod stromkem byla velká kupa dárků a čím víc toho bylo na rozbalování, jedno překvapení následovalo druhé (je jedno jestli milé či nemilé..) tím líp. Jenže jsem měla i nějaký vztah k dárkům, které jsem dostala. Samozřejmě, že jsem toužila po nejnovějších vychytávkách a moje touhy se často nesplnily. Byly jsme tři děti a kupovat hordy dárků pro tři ratolesti už se pěkně prodražilo. Moje dcera je sama a životní úroveň přeci jen za posledních 30 let docela stoupla. Navíc my měli babičky a dědečky 4 jen chvíli a ani jedni nebyli rozvedení. Naše dcera dostává dárky od jedné babičky, od druhé, od jednoho dědečka od druhého. A tak není divu, že se nám tu kupí hračky a dcera je bere jako naprostou samozřejmost. Jedna se poláme? Nevadí, koupí se nová.

Ale to není jediná věc, která mě přiměla přemýšlet nad výmyslem komerčního pojetí vánočních svátků.

christmas presents 595850 1280

Dalším paradoxem je to, že když spočítám, komu všemu dárky dáváme, tak se dostávám do docela velkých částek. Jenže nechci nikoho ochudit. A jak se pak mám cítit, když já od někoho dárek dostanu, ale „na oplátku“ nemám nic. A ještě lépe – domluvíme se předem na opravdu malé drobnosti, jen taková maličkost, pozornost, aby ten druhý věděl, že na něj myslíme. Jenže pak vy dodržíte „slib“, ale dotyčný vám těchto drobných pozorností dá celou tašku. A opět jsme u pocitu „já dala jen tak málo a on/ona mě tolik... Příští rok mu/jí to musím vynahradit.“

A už jsme zpět na začátku.

Stresujeme se před vánoci, že nemáme dost peněz ani na ty maličkosti, že ostatní nám toho dají tolik a my jim o tolik méně. Jak v jejich očích budeme vypadat?? Stresujeme se, že nestíháme všechny ty maličkosti nejen vymyslet, ale i sehnat a koupit. A kdy upéct cukroví a uklidit.

Znovu si začnu říkat, proč to nedokážu utnout?

angel 564351 1280

Odpověď by mohla být, že já sama se právě v dětství naučila, že mít kopu dárků pod stromkem je tak úžasné. Takže teď se „hádá“ ego se srdcem a zatím není vítěze. Chtěla bych mít vánoce plné lásky a pohody v našich srdcích. K tomu přece dárky nejsou tolik potřeba. Loni se nám povedlo dárky omezit alespoň v naší malé rodince. Letos bych ráda udělala další krůček. Aby si moje dcera vážila raději více toho, že jsme spolu, že se máme rádi, že si to nemusíme dokazovat dárky, že vánoce jsou krásné svátky s významem ne komerčním, ale jsou svátkem rodiny, narozeninami Ježíška a kouzelnými tradicemi např. u plovoucích skořápek ořechů. A třeba takový s láskou vyrobený dáreček by mohl mít hlubší a větší význam, než koupená cetka z obchodu.

Jsem sama zvědavá, jak to tedy letos za ty 4 měsíce zase dopadne. A jaké by jste chtěli mít vánoce vy?

0
0
0
s2sdefault

Komentáře vytvořeny pomocí CComment