Jste věčný negativista?

Jsem naivní?

Mnohdy se setkávám s lidmi, kteří tvrdí, že na změnu v životě nemají čas. I já jsem mluvila a cítila občas podobně. Nemají čas, protože mají spoustu povinností. Musí chodit do práce, z práce přijdou unavení domů a musí uklidit, uvařit, vyplet záhon, posekat trávník, opravit auto, přečíst si noviny, postarat se o rodinu, o psa, o rybičky, o dům/byt a pak se mrknout, co jde v televizi, protože mají pocit, že u televize si odpočinou vypnutím sebe sama. Nemají peníze na sebe-rozvíjení a doma na to nemají kdy, ani nemají čas na studium nebo četbu knih. Někteří na různé duchovní rozvoje říkají, že vypadají zajímavě, lákavě, ale je to pro jinou sortu lidí.

Pro mladší, svobodné, bezdětné, bohatší apod. Ve starším věku už zas nebudou něco měnit, když už ten život mají přece za sebou. Další část lidí, kteří jsou nepostradatelnými, vůbec nechápou k čemu toto tlachání na seminářích osobního rozvoje. K čemu? Na co? Mám „důležitější“ věci na práci. Jsem šťastný tak, jak jsem – lepší varianta. Horší varianta: Stejně se nic nezmění, stejně svět jde do háje, už nám nic nepomůže, chudáci ti mladí… V zaměstnání a vůbec kamkoliv jdou, vidí podobně naladěné lidi, a tak si jen utvrdí, že život se musí přežít, že život je boj a je to čím dál těžší boj.

Tito lidé mají jednu společnou věc – spoustu stresu, spoustu stěžování si na všechno. A z toho vzniká spousta dalších problémů. Mají pocit, že nestíhají ani žít. Že den uteče moc rychle a oni nestihli všechno, co bylo třeba. Trpí řadou zdravotních problémů. Od paty až k hlavě různorodé zdravotní potíže. Od vyrážky přes bolesti kloubů nebo zubů, přes migrény a bolestí hlav, po mrtvici nebo infarkt. A co na to řeknou? „Máme to v rodině… Tak to zkrátka je, tělo už mi neslouží nejlíp (všimněte si, že tuto větu říkají čím dál mladší lidé), tělo má jít do hrobu zhuntované. No jo, když toho mám tolik a nemám na sebe čas, tak se to dá čekat, co nadělám…“ atd. Těchto vět je spousta, setkávám se s nimi denně – ve vlaku, v tramvaji, na ulici, na poště, v čekárně. Starší na to mají patent, mladší se učí od starších a tak jde koloběh života.

Někteří jsme jiní...

Je radost sledovat, že takových, kteří na sobě začínají pracovat a kteří vidí, že není důležité mít naklizený byt a vyleštěné auto, že večeři si dokáže udělat každý sám a některé věci se opravdu dají odložit, ale že je důležité být nejdřív spokojený vnitřně sám se sebou a se svým životem, je čím dál více. Co dělají tito lidé jinak? Určují si priority ve svém životě, nelamentují nad vším, co se kolem děje. Udělají si ten čas a řeší svoje Já zevnitř, starají se o něj, učí se milovat sami sebe. Učí se vynechávat ve svém životě slova jako „co když, kdyby, ale přece, musím, nesmím, až pak, nemůžu, nedokážu“ atd.

Negativista vs optimista

Co říká negativista na optimisty? Těm, kterým se daří na základě své duchovní práce? „On má prostředky. Jeho podporuje rodina. On je ještě mladý, on ještě nedospěl… On na to má peníze. On na to má čas. Jemu se to řekne… „ A ti nejhorší jedinci začnou závidět. S tím jde ruku v ruce nepřejícnost. Co si to dovoluje mít se dobře, když já se dobře nemám? Jak to, že si jede na dovolenou a já nevyjdu s výplatou? Tito lidé bohužel nevidí, co je za tím. Čím to je. Stačilo by tak málo. Otevřít oči, podívat se, co dělám jinak já, co dělají jinak oni a učit se od nich. Zapomenout na staré myšlenky, zapomenout na negativa. Nedívejte se na zprávy v televizi. Média jsou v tomto mistři manipulátoři. Dají vám do hlavy cokoliv chtějí. Včetně reklam nebo místních seriálů. Vnutí vám představu, že abyste byli „in“, abyste byli úžasní a úspěšní, potřebujete k tomu zrovna jejich výrobek. Nepotřebujete. Nic, co se dozvídáte z televize, není fakt. Každý, i redaktor, reportér, celý štáb, mají svůj svět, který vidí svýma očima. A oni vědí, čím nakrmit lidi a čím je formovat. Stali jsme se jejich oběťmi. Už svoje štěstí posuzujeme podle televize.

Pokud toto nevidíte, pokud nevidíte, že jen VY máte otěže svého života pevně v rukou, nezmění se nic. Život se děje tak, jak si ho nakreslíte ve své hlavě. Takže máte pocit, že jste nepostradatelní, že děláte věci, které neudělá nikdo jiný a máte v hlavě všechny podobné negativní věty? Pak se NIC nezmění a ano, máte pravdu, tak to pro vás opravdu bude. Můžete ale udělat změnu. Můžete se soustředit do sebe. Okoukejte co nejvíc od těch, kterým se daří. Nedívejte se na to co on má a vy ne. On taky začínal od nuly. Dokonce se plno těmto úspěšným lidem nepodařil úspěch napoprvé, ale třeba až napotřetí. Neposlouchejte ostatní negativisty. Jeden negativní člověk může ovlivnit minimálně tři, ale klidně až 10 lidí kolem sebe svou negativitou. Neposlouchejte to. Zpřetrhejte pouta v sobě, která vás drží svázané.

Máme na výběr. Buď si stavět své peklo na zemi nebo si vybereme ráj. Záleží jen a jen na nás. Je to podobné jako s návštěvou kamaráda. Ten, kdo vás chce vidět, ten si čas udělá, všechno ostatní jsou výmluvy. Pokud nejste spokojení se svým životem, nehledejte si výmluvy, ale udělejte si čas sami na sebe a změňte to!