Jak se naladit na svou vnitřní ženu

Informace nejen pro ženy

Je za námi magická noc plná rejů čarodějek. Já jsem ve třetí fázi, tudíž mám čarodějku i v sobě, o to víc jsem si užila tento večer, plný ohňů. Že nechápete, o jaké fázi je tu řeč?

Každá žena v sobě může objevit svoje ženství, které často popírá. I já jsem to své nepřijala. Až asi před rokem jsem se na sebe začala dívat novýma očima. Dostala se ke mně totiž informace o Měsíci v nás (myšleno na ženy). Přišlo to právě vhod. Když jsem ještě v dětství začala mít menstruaci, trpěla jsem jako pes. Po několika letech jsem, i když ne příliš ráda, začala užívat antikoncepci (HA). Konečně jsem měla klid. Bylo po bolestech. Pak přišlo vysazení, chtěla jsem otěhotnět. Naštěstí jsem otěhotněla docela rychle, takže bolesti se mi do života nevrátily. Po porodu a ukončení kojení se mi nechtělo moc opět do antikoncepce. Nejsem zastánce přijímání něčeho tak umělého, co zasahuje do těla v takovém rozsahu. Jenže druhé dítko muselo v té době počkat a mě se opět menstruace začínala pomalu zhoršovat. Tak jsem to zkusila. Jenže nedopadlo to moc chvalně, rozhodilo mi to víc věcí. Např. jsem začala mít často migrény. Nebo jsem špinila dva týdny v kuse. Neustálilo se to, další antikoncepce byla to samé v růžovém. Tak jsem si řekla, že mi moje tělo dává jasně najevo, co si o tom „myslí". Jenže co tedy s těmi bolestmi?

Změna přišla jako na zavolanou

A v tom se ke mně dostalo hned několik důležitých informací. Jednou z nich byl dokument od slovenské dokumentaristky Diany Fabiánové "Můj soukromý měsíc". Je inspirovaný knihou Měsíc v nás od Mirandy Gray. Tuto knihu jsem tedy nečetla, ale už jsem na toto téma slyšela nejednu přednášku, zmiňovaný dokument jsem také viděla. Jenže vzhledem k tomu, jaké jsem měla problémy s menstruací, se mi těmto informacím až nechtělo věřit.

Proč jsem vlastně musela tak trpět?

Velmi jsem souhlasila s názorem, jak se nejen ženy za toto téma stydí. Jen vyslovit slovo menstruace před někým jiným, než před dobrou kamarádkou, maminkou nebo manželem (a někdo ani to ne), je dost těžké. Však jak by ne, po celou dobu lidské existence, se lidé k této tabuizované věci stavěli různě, většinou dost negativně. Vždyť i dnes slyšíme nesčetně mnoho rádoby vtípků na tuto adresu a hlavně od koho? Od mužů. Od někoho, kdo si tím nikdy neprošel. V dokumentu Diana Fabiánová položila mužům otázku, zda by chtěli menstruaci mít. Jen jeden z nich odpověděl, že jednou by si to rád zkusil, aby věděl, jak se cítí jeho přítelkyně.
Byla jsem v šoku, jak někteří muži vůbec uvažují. A ještě větší šok jsem měla, že tak uvažují i ženy. Jak obě pohlaví věří naplno tomu, že je to něco hodně ohavného, nechutného, strašného dokonce prokletého. Ve Španělsku se například menstruující žena nesmí dotknout novorozeněte. Mohlo by totiž zemřít... Dokonce jeden sám lékař tam hrdě promlouval, jaké je menstruace zlo. Všem by nám jen nacpal pilulky od prvopočátku menstruování a děti by dělal ve zkumavce... Dokonce i v reklamách vidíte na vložce modrou tekutinu. Jakoby červená byla nějaká nechutná, pohoršující nebo vyvolávající hrůzu. Už jen to, že ukazují, jak vložka vlastně funguje, přitom skutečnost je úplně jiná, a ještě k tomu použijí modrou tekutinu... Ale to teď není podstatné. Sečteno podtrženo, celá populace lidí nepřijala dar ženství, jako dar. Nepřijali tím ženu jako celek. Ani já sama sebe jsem nepřijala a tak jsem s menstruací prostě bojovala.

Co je tedy pro mě důležité?

Jak se stavím sama k sobě. Jak dokážu přijmout to, že jsem žena ve svém cyklu. Že ho mám proto, abych byla dokonalou ženou. A jak můžu těžit z mého měsíce ve mně.

4 fáze menstruace

Když jsem nekroutila hlavou nad těmito "chytráky", tak jsem zírala s otevřenou pusou na zprávu, že mi nemusí být zas tak blbě a že toho lze dosáhnout tak jednoduše. A tak jako nevěřící Tomáš jsem si řekla "zkusíš a uvidíš". Jak jsem psala, nečetla jsem knížku, ani jsem si nekupovala za draho speciální kalendáře, jen jsem vzala těch několik informací, které se mi dostaly a podle toho, jak mě srdce vedlo, jsem začala víc pozorovat, co se ve mě odehrává v jednotlivých dnech. Dozvěděla jsem se, jak se rozděluje měsíc v nás na 4 období (jak jinak :) ), na 4 archetypy.

Prvním je období Panny, neboli jaro, což je FÁZE PREOVULAČNÍ. V této fázi jsem zjistila, že se cítím dost silně, energeticky, zvládnu udělat spoustu věcí za jeden den, mám lepší myšlení a víc nápadů, víc odhodlání, jsem větší optimista, mívám hodně dobrou náladu a hned tak něco mě nerozhodí. Přesně tak, jak to popisují ve všech dostupných materiálech.

Dalším typem je Matka - léto, FÁZE OVULAČNÍ. V této fázi se u nás doma dějí největší změny v bytě. Baví mě totiž uklízet, přeorganizovávat, vyhazovat staré věci, dělat víc místa, ale také péct, vařit, vymýšlet, co by se dalo vylepšit. Také jsem více citlivější na problémy jiných a hned vymýšlím, jak jim pomoct. No a v tomto období se cítím i víc přitažlivá, víc sexy.

Po této fázi nastává období Čarodějky - podzim, FÁZE PREMENSTRUAČNÍ. Tady se necítím tak úplně dobře, co se týče vztahu k okolí. Jsem nejradši jen sama se sebou a vymýšlím si, co a jak dál, přemýšlím si nad životem spíš duchovním směrem. Mívám hlubší meditace a silnější vize. Jsem výbušná a elektrizující. Jak mi někdo blbě stoupne do cesty, hned mi adrenalin vylítne nahoru a já se musím hodně ovládat, abych ho neranila nějakou mou jedovatou slinou, občas se bohužel neovládnu. Malichernosti, které běžně nějak přejdu, v této fázi mě vyloženě vytáčí a vyšťavují.

A pak se dostáváme k poslední fázi, tou je Stařena, vědma - zima, FÁZE MENSTRUAČNÍ. Tady mi bývalo nejhůř. Bylo mně zle. Dokud jsem nebrala antikoncepci, skončila jsem na 3-4 dny na neschopence. Měla jsem teploty, zvracela jsem, měla jsem průjem, nikdo na mě nesměl mluvit, nedejbože se mě nějak dotknout. Často jsem první den strávila ležením vedle záchodové mísy. Dokonce si pamatuji, jak jednou jsem byla přesvědčená, že se nedožiju rána. Srdce mi bušilo jak o závod, přitom jsem klidně ležela, třásla jsem se, studený pot, měla jsem teplotu, a to jsem přitom v sobě měla několik utišujících léků proti bolesti na radu doktorky. Pak jsem vyzkoušela ten "úžasný" vynález - antikoncepci, a tyto problémy z 90 % vymizely. Moje nálada v tomto období je unavená, spící, nechci nic řešit, chci jen odpočívat, tupě zírat na televizi nebo si v koutečku v klidu číst knížku. Bývám plačtivá, smutná a depresivní.

Co to znamená?

Proč jsem psala hlavně tyto fáze a co se tímto pro mě změnilo? Když jsem si uvědomila, co která fáze znamená a že to tak prožívám, aniž bych si to předtím uvědomovala, mohla jsem s tím začít pracovat. Seznámila jsem s těmito 4 archetypy i manžela. Řekla jsem mu, že hlavně v období 3. fáze ať se mnou neřeší jakékoliv konflikty. Mohly by lehce skončit výbuchem a ranili bysme se oba navzájem. Už i dceři jsem ukázala moje cyklické kolečko, které mám na ledničce. Řekla jsem jí, že když mě vytočí ve fialové barvě (na kolečku 3. fáze je fialově), tak budu daleko víc protivná a moje reakce nepřiměřená. Také ve 4. fázi manžela vždycky poprosím, aby mi dal alespoň dva dny, kdy budu moct co nejvíce odpočívat. Minimálně večer, abych nemusela už nic řešit a jen ležet. Protože pokud neposlechneme tělo vyžadující odpočinek, tak je nám o to víc zle a o to míň energie poté nastoupí do fáze č. 1, do Panny. Snažím se tedy opravdu odpočinout si, jak jen to je možné. Nejtěžší úkoly, pokud to jde, si přesunu na období Panny - jara, kdy mám nejvíc energie a chuti je řešit. Zkrátka když to zjednoduším, snažím se život si přizpůsobit k těmto obdobím, prostě jsem takovým manažerem, který plánuje, kdy co budu dělat a kdy si to radši odložím na jindy.

A výsledek?

Světe div se, první měsíc jsem nepotřebovala ibalgin, dokonce ani křížové bolesti zad se nekonaly. Nálady deprese nebo plačtivosti v menstruační fázi jsou ustálenější a jsou slabší. Ale přeci jen jsem byla stále skeptik, řekla jsem si "to je náhoda". Jenže i druhý měsíc mi nebylo tak zle. Dokonce ani třetí, ani čtvrtý. Už to za náhodu nepovažuji, je to přes rok, kdy se cítím víc sama sebou, a moje menstruační problémy se vytratily. Dokonce si ani nemusím značit do kalendáře „kdy to dostanu", aby mě "to" náhodou nepřepadlo nečekaně, protože to poznám už sama cca dva dny předem. A pravidelnost je samozřejmostí. Dříve jsem nikdy netušila, kdy to přijde. O týden dřív, o dva týdny později...

Ještě jsem se zapomněla zmínit o migrénách, které mě dost často provázely ve třetí fázi. Tak ty jsou také pryč. Neříkám, že bych se při menstruaci cítila výborně. Je mi první den trochu špatně. Ale není to něco, kvůli čemu bych do sebe musela cpát chemii.

Kdy to nefunguje? Co ochrana před otěhotněním?

Bohužel špatná zpráva pro ženy, které berou antikoncepci je, že při nasazení HA to nefunguje. Tělo je matené hormony, takže více funguje jako muž. Bylo vysledováno, že i muži mají „své dny", jenže u nich nikdy nevíte, kdy přijdou. Žena, která nebere HA, ví, kdy se má vyhýbat konfliktům. Asi vás napadne otázka, jak se ale chránit před otěhotněním. Na internetu se dají najít nějaké rady. Většinou je to kondom, jenže ten není tak spolehlivý a také spoustě lidí vadí. Já to řeším zatím tak, že vím, kdy mám ovulační fázi a tak v tuto dobu si dáváme pozor. Ale pro mě, která chce ještě jedno dítko, by nebyla tragédie, kdybych otěhotněla a tak to zatím neřeším nijak do hloubky. Slyšela jsem někde, že jsou i přírodní cesty. Doporučuji hledat na internetu.

Takže: jestli máte, milé dámy, podobné problémy u menstruace jako já, zamyslete se nad sebou, nad svým přístupem k sobě, jako k ženě. Máte se rády? Pánové, jestli chcete více porozumět svým ženám, pochopit jejich „systém", vyhýbat se nečekaným výbuchům, doporučuji pořídit si třeba jen už to cyklické kolečko a ve třetí fázi nic neřešte a nic si neberte osobně.