Automatická kresba pod lupou

V dnešní době se možnost svého vlastního rozvíjení rozšiřuje o nové a nové metody. A tak se automatická kresba začala dostávat do širšího povědomí. Jenže ona není zas tak nová, používá se už poměrně dlouho, jen se nedostala prozatím k tolika lidem. Dnes se s ní doslova roztrhl pytel, ale i když název na vás kouká z různých částí světa (hlavně internetu), netušíte vlastně co to je?

Ani já to ještě před dvěma lety nevěděla a teorie získané z internetu se od sebe velmi lišily. Je to proto, že způsobů a metod, které automatická kresba používá je nesčetně mnoho. A tak vám zkusím alespoň nějak všeobecně vysvětlit, oč se jedná, ale teorie je stále jen teorie, nejlepší je si tuto kouzelnou metodu prostě vyzkoušet.

Co to tedy je automatická kresba?

Není lehké stručně popsat, co všechno automatická či intuitivní kresba obsahuje. Jde o malování, to ano. Nemusí se ale malovat konkrétní obrázek, jako např. když malujete zátiší či akt apod. Už vůbec nezáleží na výsledku, zda je krásný či ne. Proto je vhodná pro každého.

Necháváte vlastně malovat svou ruku, která je vedena intuicí, srdcem, duší. Jde tedy o napojení na sama sebe, na svoji podstatu. Přibližujeme se tím ke svému Já, ke své duši. Toto přiblížení působí velmi dobře, velmi uklidňujíce. Lépe poté vnímáme svou vlastní intuici a může růst i sebevědomí, sebehodnota. Poznáváme více sami sebe.

Její široké pojetí zahrnuje opravdu celé spektrum návodů a možností. Lze ji používat terapeuticky, což se používá asi nejdéle. Dokonce byla a je využívána především v psychologii k diagnostice. Tím se dostávám k tomu, jak na člověka působí nebo možná spíš jak člověk působí na ni.

Jak funguje pro člověka a proč

Každá barva má v automatické kresbě svůj význam. Jak to? Už po tisíciletí máme barvy spojené s pocity, se zážitky, s fyzickým světem. Konkrétně uvedu např. svatby: nevěsta bílá, ženich černý jako obraz spojení dualit – jin jang; nebo pohřby, kde je černá barvou smutku. Sami rozdělujeme barvy na chladné, teplé, neutrální, agresivní atd. Barvy jsou pro nás v životě velmi důležité, např. takové dobře barevně sladěné jídlo dokáže pomoci nastartovat naše chuťové pohárky a tím celý proces trávení.

Barva sama o sobě je vlastnost světla. Každá barva má svou vibraci a frekvenci. Takže ač si to neuvědomujeme, nějakým způsobem na nás působí, neboť náš mozek funguje také na určitých vlnových délkách a frekvencích. Ale dost už vědeckých teorií, kterým sama úplně nerozumím.

Nevíte, co znamená jaká barva? To není vůbec na škodu.

V automatické kresbě si vybíráme barvy sami. Někdy po slepu, někdy jaká se nám hodí k danému tématu. Není náhodou, jakou barvu si vybereme. S konkrétním např. problémem se vlastně naladíme na tu barvu, která nám s tímto problémem koresponduje. Takže když jsme třeba do někoho zamilovaní a kreslíme si vztah s touto osobou, je nejčastěji používanou barvou růžová, červená a oranžová. Když cítíme smutek, sklíčenost, depresi či strach, sáhneme nejčastěji po černé či šedé.

Je velmi zajímavé vidět, jak si lidé, kteří na začátku kurzu neznají význam jednotlivých barev, vytáhnou právě tu, která s jejich tématem souvisí.

Budu se tedy opakovat: každá barva má v automatické kresbě svou roli. Ta se určila právě po dlouhém vývoji, kdy máme do podvědomí zakódováno, co pro nás daná barva představuje. Jaké významy přesně má každá barva prozrazuji až na kurzech. Významy totiž také mají svá specifika.

K čemu všemu je automatická kresba dobrá?

Pole působnosti se může trochu lišit podle typu a povaze člověka, ale tak jako tak, toto pole je docela obšírné. Automatická kresba se používá např. k těmto účelům:

· relaxaci, odpočinku, k uvolnění, i v meditaci

· sebepoznání

· učení se trpělivosti

· rozvíjení intuice, rozvíjení pravé hemisféry mozku

· harmonizující

· zjišťovací, diagnostická metoda

· léčivá

· podporující rozvoj sebevědomí a sebedůvěry

Co vše a čím se maluje?

Vším, co vás napadne. Od obyčejných pastelek či fixek si můžete vyzkoušet i více profesionálnější metody, takže třeba pastely, křídy, akvarely, horký vosk, uhlík atd. Malovat se dají vztahy, aurogram (informace z aury), mandaly, abstraktní kresby, i takové „vyčmárání“ se má své důležité místo.

Automatická kresba tisíckrát jinak

Dalo by se i říci, že co člověk, to styl. Sice se naučíme od svých učitelů jejich praxi, ale stejně si poté každý převede malování pod svou intuici, proto je vlastně originální stejně tak, jako jsou originální lidé. A vlastně i ten můj styl se s mým vlastním posunem mění a rozvíjí.

Tak by to přece mělo být – každý se rozvíjíme ve svém životě jako květina a podle toho se rozvíjí i naše schopnosti. Teď znáte zas o trochu víc teorie, ale tu pravou „chuť“ automatické kresby poznáte stejně až po jejím vyzkoušení ;-).