Pravda, touha a pozornost

První měsíc nového roku se blíží ke konci. A já už mám tři poznání.

Pozornost ve vztahu, touha a pravda.

Takže k prvnímu poznání - pozornosti ve vztahu, jsem přišla po necelých třech měsících bez muže. Zamyslela jsem se nad tím, co mi vlastně v tom vztahu chybí nejvíc? Proč jsem se nejvíc cítila sama? Je to láska jako taková, je to ta blízkost? A co je to ta láska a co je to ta blízkost? Vzhledem k tomu, že jsem hodně uvažovala o rozvodu a bylo to jako na houpačce, kdy jeden den jsem si byla jistá, že ano, a druhý den jsem si byla jistá, že ne, musela jsem nutně přijít i na to, co je to ta láska, co znamená (znovu a znovu) manželství.

ee222d6a4632780de600cef33cbedbe7Zjistila jsem, že vlastně netuším. Ale co je to tedy to, v tom vztahu, co mi tak chybí? Určitě to má každý jinak, ale myslím si, že hodně máme všichni společné. Zkuste se sami nad tím zamyslet. Co je všechno za tím, proč chcete být ve vztahu, co vám vztah dává? Co je za tím vším, než to, co člověk odpoví jako první, když dostane tyto otázky? Já zjistila, že je to pozornost. A vzpomněla jsem si na film Smím prosit, kde Susan Sarandon odpovídá detektivu, kterého si najala na svého muže, na jeho otázku, proč jsou lidé v manželství. A ona odpověděla, že potřebujeme svědka našeho života.

Pozornost. Pozornost věnovaná nám, nejdůležitější pozornost v životě, kterou dostáváme od našeho partnera. Když tu není, najednou to, co děláme, jak žijeme, děláme vlastně do ztracena. Jen pro sebe sama a protože ještě neumíme být úplně sami se sebou, tak tato pozornost je jakýmsi kořením, které dodává našemu životu tu lepší chuť. Je to svým způsobem závislost. A nechci to teď hodnotit nebo soudit. Prostě to není ani dobré ani špatné, byla to moje taková sebereflexe. Protože ač sama jsem ráda, tak ty tři měsíce jsem byla sama hodně a vynořilo se samozřejmě kde co. Když jste delší dobu sami, jste donuceni nad sebou přemýšlet.

Budu opravdu ráda, když mi napíšete, na co jste přišli vy. Neposuzujte se a neodsuzujte se, jen se na to podívejte, jak to prostě máte.

Touha

V mém životě nuda rozhodně není, ale poslední 4 roky byly tedy opravdu šťavnaté. Ten loňský byl hodně hodně o zkoumání sebe sama, o mých nastaveních a vzorcích. Začala jsem si uvědomovat, že projektuju svoje touhy na druhé. A vytvářím si iluze o tom, jak by mi je měli ti druzí plnit. Samozřejmě jsem to dělala nevědomě.

Touha... Co za tímto slovem cítíte? Já za ním začala cítit tlak. Tlak pozornosti (opět je tu pozornost), na místa, kde se cítím prázdná, kde mi něco chybí a tak toužím toto místo zaplnit, aby ten tlak povolil. Najednou mi zeje prázdné chladné místo v srdci a teď, co s tím? Uvědomění přišlo v tom, že nemohu projektovat a žádat po nikom, aby mi tato místa naplnil. A že slovo touha se dá přetransformovat za sen. Toto slovo mi zní už jinak. Je tu ale pořád co zkoumat...

Co se schovává za energie u slov "mít sen"? Pro mě je to něco, co je neskutečné, nereálné. Tak jak tyto dvě energie předělat do života? Do reality? Uvědomění. Uvědomit si, že touha je něco, co nás tlačí a že je jen na nás si své touhy naplnit a nebo přijmout to, že je nenaplníme. Vložit do toho kousek té energie snu a důvěřovat. Takže důvěra je další důležitou ingrediencí, která pomáhá přetvořit touhu. Důvěra v to, že to, co je pro nás dobré, co nám patří a náleží, přijde v ten pravý čas. Nebudeme ochuzení. A tlak je pryč.

Když to shrnu, tak je potřeba si uvědomit svoje touhy, uvědomit si, jestli automaticky od druhých neočekávám, že mi je budou naplňovat a důvěřovat v to, že co nedokážu sama, buď mi to nepatří, nebo to přijde v té nejlepší podobě časem samo. 

Pravda

S tím vším, co jsem se učila a učím, co mi ukazuje moje tělo přes bolesti a zdravotní problémy, s tím objevováním sebe sama v sebereflexi, stále víc a víc zjišťuji, že pravda chce na povrch, na světlo světa a chce tam zářit. Že všechno, co přetvářím a na čem pracuji, je cesta k opravdovosti.

Co to znamená, žít v pravdě? To je třetí zamyšlení i pro vás, co tyto řádky čtete. Zkuset přestat číst a zacítit se do této otázky: co pro mě znamená žít pravdivě? 5f15d1218fa0734ad1475ae288aa8c16

Přetvářky, masky, zamlčená slova. Toto vše chce pravda odhodit. 
Zase se vrátím k mému manželství. Při rozhodování zůstat či nezůstat jsem si připadala, že stojím na místě. Věděla jsem, že toto rozhodnutí mě drží a jakmile ho udělám, zase se věci dají do běhu. Rozhodla jsem se zůstat. Vše je totiž jiné, než předchozí manželovi ataky a já hodně přemýšlela o zodpovědnosti, o lásce, o mojí cestě. Jakmile jsem toto rozhodnutí udělala, věci se daly do pohybu.

Přišel kurz krania, kde při práci se děly zajímavé transformace. Tak jemné, ale tak silné. Tichá voda... A já si po tomto víkendu uvědomila, že pokud mám v manželství pokračovat a má mít šanci být krásné, musím být pravdivá i ke svému muži. Některé moje city, které jsem měla ve svém nitru a věděly o nich jen asi tři moje nejbližší kamarádky, jsem mému muži neřekla, protože jsem mu nechtěla ublížit.

Myslím, že se tomu říká bílá lež. Raději druhému neřeknete o nějaké záležitosti, protože si říkáte, že on s tím žít nemusí a kdyby to věděl, tak by ho to bolelo. Jenže stejně to tu je, ve vašem nitru a vlastně jste si postavili jednu zeď kolem svého srdce. Když jde o někoho, kdo vám není až tak blízký, tak se to dá pochopit. Není to tak podstatné a možná přijdou na řadu, až zvládneme tento level - otevřít se, nebo doslova svléknout se do naha (metaforicky samozřejmě) před tím nejbližším.

Protože když nejste pravdiví u někoho, na kom vám nejvíce záleží, tak pak je to velký problém.

Takže jsem se rozhodla manželovi říct všechno, co v sobě mám. Vlastně je to jako přiznat se mu k tomu, že jsem mu nevěrná. Aby jste si dovedli představit tíhu toho sdělení bolavé pravdy.

Jak to vzal?
No je to jeden z hlavních důvodů, proč s ním chci být. Oceňuje upřímnost a komunikaci. To jsou pro něho velmi cenné vlastnosti, u kterých ví, že bez nich by žádný vztah nebyl. Oceňuje tu pravdu ač je těžká. Takže sice se mu potvrdily jeho skoro nejhorší obavy, ale něco mezi námi se uvolnilo. Překážka padla s velkou grácií a já mezi námi cítila zas větší blízkost. Přišlo krásné milování a láska zase proudí lehčeji. Sdělil mi na závěr, že se cítí velmi zamilovaný.

A taková umí být i ta bolavá Pravda...