Kraniosakrální terapie - ošetření 5 terapeuty

O víkendu jsem byla na dalším interaktivním kraniu. To jsou víkendové kurzy pro facilitátory kraniosakrální terapie (CST), kde se prohlubují znalosti hlavně v té praktické rovině. Tento víkend byl hodně vyjímečný, protože se nevěnoval tentokrát nějaké konkrétní oblasti, ale tzv. unwindingu. Česky se to překládá jako odmotávání. Běžně se při terapii používá unwinding jedné části těla. Nejčastěji ruce, nohy, hlava. Vypadá to tak, že facilitátor (slovo terapeut záměrně nepoužívám) vezme danou část těla, kdy klient je potřeba, aby zůstal maximálně uvolněný a tato část sama začne jít do pohybu, který je pro nás vlastně chaotický. Jenže tělo přesně ví, co potřebuje udělat a facilitátor mu k tomu poskytne podporu a oporu.

Jaký to má smysl?

Jde o uvolnění nejjemnějších blokací v těle - energetických cyst, kdy tělo v "postiženém" místě jakoby srazí zablokovanou část do co nejmenšího tělíska. Tak, aby to tělu dělalo co nejmenší potíže. Jde o blokace způsobené například emocemi. Jenže toto místo se v těle zapoudří a neproudí přes něj kraniosakrální rytmus ani energie a může zde začít vznikat bolest. Fascie jsou v tomto místě vlastně slepené, takže se i pohyb svalů a tkání či kostí blokuje.

Unwinding uvolňuje tyto místa, které si tělo nedokázalo uvolnit samo. Pomáhá tyto bloky odmotat, rozplést.

To krátce k teorii.

38600749 1117301795088751 137480464330915840 n

Ošetření v 5 terapeutech

Kraniosakrální terapii jsem se začala učit někdy cca před 4 lety. Na 2. úrovni výcviku jsme se učili unwinding a poprvé jsem tam viděla ošetření 5 terapeuty. A také jsem poprvé byla jedním z těch, kdo byl v tomto procesu. Ne jako ošetřovaná, ale jako ošetřující. Tehdy to ve mě zanechalo velmi hluboký zážitek. Byli tam pozvaní 2 lidé, které jsme neznali. Co se při ošetření dělo, bylo velmi silné. Když jste ošetřovaní 5 lidmi, už vás váš kontrolor tolik nestíhá kontrolovat a tělo se uvolňuje na všech úrovních a velmi do hloubky. Ti dva lidé se tam svíjeli, plakali, hlasitě se smáli i křičeli. Když jsem byla v procesu jako ošetřující, cítila jsem, jak fungujeme jako symbióza. Věděla jsem, jak se bude která končetina pohybovat a celé to plynulo jako nějaký podivně krásný tanec.

Měla jsem k tomu obrovský respekt.

Ošetřovaní se poté cítili doslova jako znovuzrození. Tehdy jsem si nedovedla představit, že bych to zažila na vlastní kůži, jak silný zážitek to pro mě byl. Když byl teď naplánovaný víkendový kurz s touto technikou, věděla jsem, že jsem už připravená. Respekt tu byl a stále je, ale už jsem věděla, že moje tělo je připravené pustit další z mých spousty bloků. A hlavně to přišlo v době, kdy jsem měla za sebou pár velmi těžkých měsíců. Jako na zavolanou.

V sobotu ráno jsem zjistila, že ne všichni z nás se dostanou na řadu. Přijala jsem to, že se stane, co se stát má. Ano, byla bych moc ráda, kdyby se na mě dostalo, ale vnitřně jsem byla nějak v klidu a srovnaná s procesem. Nejdřív jsme udělali první uvolňování skrze klasické ošetřování. A pak v dalším kole měl přijít na řadu unwinding dvou končetin. Jenže se to tak semlelo, že já nebyla v trojici ale nakonec ve čtveřici. Tzn., že u mě se  kolegyňky pustily do unwindingu tří částí těla. Hlava, ruka a noha. Proces se u mě tak rozběhnul, že se přidaly i obě naše lektorky a už se rozjelo ošetření 5 terapeuty.

2fb1d79d69e7988db7c8df23a4a1e966Nepřipravená, nečekané.

Takto to prostě v životě mám :-). Často se mi ty nejlepší věci dějí, když to nečekám a nejsem na to připravená. Byla jsem za to i ráda, protože kdybych očekávala, že "ano, teď jdu na řadu já", kdo ví, jak by to celé proběhlo. Zda bych se dokázala vůbec uvolnit tak naplno, jako když to proběhlo spontánně.

No a moje pocity?

Bylo to velmi zvláštní. Ten kontrolor, který pořád hlídá, co si můžeme dovolit a co ne, tak tu byl stále. Pořád dokázal částečně kontrolovat pohyby. Ale zároveň se toho dělo hodně moc na dalších všech možných úrovních. Cítila jsem spoustu emocí. Probíhaly mnou skoro zároveň. Smála jsem se, byla jsem i nervózní, frustrovaná a naštvaná, ale uvolněná a šťastná, důvěra v proces i strachy z minulosti. Více jsem vnímala asi své pocity a emoce, než fyzickou rovinu. Ta přišla ke konci, kdy mi začal z těla proudit velmi silný chlad. (Uvolnění z niterné hloubky často probíhá skrze chlad.)

Celý proces trval asi 30-40 minut. Čas šel tak trochu mimo mě. Když odezněl chlad, cítila jsem se mnohem lehčí. Uvnitř mě se rozhostil velmi příjemný a silný klid. Jistota a stabilita, klid a mír. Věděla jsem, že spousta blokací odešla, ale že je to jen další krok na mojí cestě. Cítila jsem vděčnost za to, že jsem si to mohla zkusit, zažít jaké to je.Uvědomila jsem si přitom i pár důležitých věcí, které mě teď v životě hodně brzdily. Dokázala jsem své strachy nechat odplout přes nohy, kde jsem cítila stabilitu. Myslím si, že i proto toto speciální ošetření přišlo právě teď a ne někdy dřív. Už jsem přece jen spoustu práce se sebou sama udělala. A už mnohem víc své tělo vnímám, takže spolupráce se sebou sama je mnohem snažší. 

Vděčnost a respekt tomuto procesu jsem cítila poté ještě odpoledne, kdy už se regulérně šlo na tyto unwindingy. Já byla vybraná 2x po sobě jako ten, kdo "má na starosti" hlavu. To je vedoucí celé skupinky 5 terapeutů a zodpovídá za proces. Poprvé jsem byla hrozně nervózní, ale jakmile se proces rozjede, vplujete do toho tak přirozeně a najednou cítíte, co máte dělat. Když jsem šla podruhé, už jsem cítila sebejistotu hned od začátku a proces byl velmi intenzivní a krásný.

Všechny, které jsme si o tomto víkendu prošly tímto procesem, jsme se cítily jako znovuzrozené. Viděly jsme svoje vzorce, které nás ovládají a které jsme mohly nechat odejít. Odlehčení bylo znatelně cítit. A pro mě se i víc rozjasnilo světlo na cestu do dalších dnů. Jako když cítíte důvěru v to, že se vše bude dít jak má a včas přijdete na to, co máte dělat. 

Děkuji Vesmíru za to, že jsem tento zážitek mohla prožít. 

(Pokud někoho z vás láká si toto ošetření vyzkoušet na vlastní kůži, není to běžná praxe. Je důležité už mít i něco "odpracováno". Vysvětlím osobně, stačí mi napsat např. na email. Zařídit by toto ošetření prakticky šlo, mám v Brně a okolí kolegyňky, které by určitě byly ochotné. Ale určitě až po osobní konzultaci a běžném ošetření CST.) O terapii více info na: www.kraniovbrne.cz