Dary zadara

Pořád ještě jsou tací mezi námi, kteří mají přesvědčení, že jakmile má někdo dar, má ho dávat zadarmo. Pod pojmem dar má škatuli, nadpozemské propojení s duchovním světem, používáné nejčastěji k léčení či k pomoci druhým. A právě tato škatulka dělá takovou neplechu. Za prvé tak smýšlí člověk, který sám cítí, že žádný dar nemá, který je sám nějakým způsobem "chudý" a zůstává v roli oběti ve smyslu "vy, co jste měli to štěstí a máte dar od Boha, ho máte pro takový jako jsem já dávat zadarmo". Je to jakoby pocit povinnosti, že obdarovaný má svůj dar nezištně předávat dál. Tj první omyl.

6e46ab17cabb5ad9b3ffa0ab3c3f7e37

Druhý - co je to vlastně ten dar??

Co kdyby měl tento dar naprosto každý? Byl by to ještě dar? Co když je to tak, že každý má ten dar od Boha jiný? Třeba někdo má dar upéct krásné dorty. Někdo udělá zázraky s vlasy. Někdo trpělivě řídí x hodin denně kamion a nevidí svou rodinu pár týdnů, aby ostatním dovezl, co je třeba. Někdo má dar sedět hodiny u počítače a třeba dělat účetnictví nebo programovat. A někdo má třeba nádherný hlas a tak zpívá. Atd.

Měli by to všichni dělat zadarmo?

Ano. To by bylo krásné. Ale zatím žijeme ve světě, kde se směňuje za peníze. Dar zadarmo - to slovo zadarmo se mi líbí... Dar-za-dar. A tak to vlastně je. Každý, kdo našel ten svůj dar a předává ho dál, za něj dostává dar, nejčastěji ve formě peněz. Je to fér, je to vyvážené. Tedy pokud to tak je. Jakmile někdo dává a nedostává zpět, v tom už rovnováha není. Důvodů je spousta, to už tu rozebírat nechci.

Všichni máme nějaký dar. Každý. Bez výjimky. Otázka je, jestli o něm už víme, a jestli ho umíme předávat/prodávat dál. Vzhledem k tomu, v jakém světě žijeme, není úplně snadné, dávat tyto dary jen tak, za nic. Pokud se tak někdo rozhodne, cítí to tak, tak ať to dělá. Existují lidé, co si to mohou dovolit, protože jsou hojností obdarovávaní zas někde jinde. Ale nedávejte opět všechny do stejné krabice. Spousta z nás, co své dary používá v pomoci druhým (ať už je tato pomoc jakákoliv), prostě potřebuje taky žít, platit daně, hypotéky, elektřinu atd.

Tož tak. Přeji vám hojnost v životě ve všech rovinách. ;-)