Včera jsme se na našem Duchovním putování věnovali chvíli jednomu stále opakujícímu se tématu. Souviselo dost úzce se zodpovědností. Stává se mi totiž často, že se někdo přihlásí, dokonce potvrdí účast a nakonec nepřijde. Bez omluvy. Nebo se omluví až se zpožděním. A tak opakovaně dostávám otázky od těch, kteří přišli, jak je to možné? Jak to, že nemá dotyčný špetku zodpovědnosti a neomluví se?

Když jsem toto téma řešila s dalšími lektory a lektorkami, mají stejné zkušenosti. Přiznám se, že na začátku mě to rozčilovalo. Hlavně v momentě, kdy jsem měla přihlášených vícero lidí, doma jsem měla nemocnou dceru, kterou jsem nabalila do auta a jela s ní. V Brně jsem ji předala manželovi a on ji zas odvezl domů. Mě nakonec nikdo nepřišel. Tehdy jsem na nezodpovědnost druhých narazila docela tvrdě. To už je ale doba před rokem a půl. Od té doby jsem si tak nějak zvykla, nemocnou dceru už prostě nevozím a tento jev mezi lidmi jsem přijala jako normál.

118952430 ab82cec62f oVnímám to tak, že dotyčný se zalekne na poslední chvíli sám se sebou něco udělat, bojí se té zodpovědnosti a tak prostě couvne. Možná to je také nějaké podvědomě zašité malé rebelství. A výmluv se dá najít spousta. Ti, kterým se stane, že jim do toho opravdu něco vleze a zkrátka jim to nevyjde, se většinou také ihned omlouvají. U ostatních se mohu jen a jen domnívat, ale to mě může zavést na spoustu mých omylů a tak je lepší to zkrátka raději neřešit, neposuzovat.

Ještě je spousta lidí, kteří svou zodpovědnost sama za sebe a své chování odmítají, bojkotují, nepřijímají, ať  vědomě či nevědomě. Stále je to ale „jejich“, a to co do světa vysíláme, se zas také vrací. Tak proč to řešit za ně?

Zodpovědnost je vlastně také doprovázena ruku v ruce s úctou. Úcta k sobě, úcta ke druhým. Pokud mi chybí zodpovědnost, často mi také chybí tato úcta. Takže pokud máte pocit, že vám trocha té zodpovědnosti ještě schází, mějte víc v úctě sebe i druhé. Což vlastně řekl i Dalajláma a jeho citátem zakončuji dnešní malou úvahu: „Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání.“

 

0
0
0
s2sdefault

Komentáře vytvořeny pomocí CComment